top of page
_DSC8557_RE.jpg

Abdullah Taşcı, 1945 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de tamamladı. 1967’de girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümü’nden 1972 yılında mezun olan Taşcı, aynı yıl açılan asistanlık sınavını kazanarak akademisyenliğe ilk adımını attı. 1978 yılında doktora karşılığı yeterlik tezini tamamladıktan sonra grafik tasarım üzerine ders vermeye başladı. 1982’de Yardımcı Doçent oldu. Akademisyenlik döneminde hattat Emin Barın’ın asistanlığını üstlenen Taşcı, kaligrafi sanatı ve yazı karakteri tasarımları konusunda da uzmanlaştı. 1999’da kendi isteğiyle emekli oluncaya kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki görevini sürdürdü. Ardından 2000-2007 yıllarında Maltepe Üniversitesi ve 2007-2020 arasında Doğuş Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etti.

 

İlk tasarım ödülünü henüz üniversite öğrencisiyken 1970’te Türkiye Sakatlar Derneği’nin açtığı afiş yarışmasında birinci olarak kazanan Abdullah Taşcı, daha sonraki yıllarda özellikle logo tasarımı başta olmak üzere afiş ve ambalaj tasarımı alanlarında çok sayıda ödül ve başarı elde etti. 1974 ve 1978 yıllarında eserleriyle Çekoslovakya’daki Brno Bienali’ne katıldı. 1975 yılında ilk kişisel sergisini açtı. Aynı yıl Güzel Sanatlar Akademisi’nin amblemi olan baykuş figürünü yeniden tasarlaması istendi ve günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin halen kullandığı amblemi tasarladı. 1986’da Almanya’nın Giessen kentinde düzenlenen logo tasarımları sergisinde çalışmalarına yer verildi. Bunların dışında çalışmaları, yurtiçi ve yurtdışında birçok farklı sergide sanatseverlerle buluştu.

 

Şimdiye kadar 8 farklı yazı karakteri ailesi tasarlayan Taşcı, 1.000’e yakın fontun da Türkçe düzenlemelerini gerçekleştirdi. Tasarladığı yazı karakterleri uluslararası font sitelerinde yer almaya devam etmektedir.

bottom of page